top of page

Havayolu Lashing

Havayolu ticareti günümüzdeki en hızlı taşımacılık sistemidir. Bu sistemin artı yönleri olduğu gibi eksi yönleri de bulunmaktadır. Hızlı ve güvenilir bir yol olması tercih nedenleri arasında yer almasını sağlarken; maliyetli ve kısıtlı oluşu eksi yönlerini oluşturmaktadır. Havayolu ticaretindeki lashing hizmeti oldukça hassas olunması gereken bir süreci beraberinde getirmektedir.

Havayolu taşımacılığının yüksek maliyetli olduğunu söylemiştik. Bu nedenle de havayolu ile taşınan malların iki özelliği bulunmaktadır. Bunlardan birincisi taşınacak malın yüksek değeri, ikincisi ise taşınacak malın götürüleceği merkezin oldukça uzakta yer almasıdır. Bu sebeplerden dolayı herkes tarafından ve her zaman tercih edilen bir yol değildir.

Kargo uçakların içerisinde malların dengeli ve doğru yerleştirilmesi son derece önemlidir. Uçağın türbülansa takılma durumu göz önüne alınmalı ve olası felaketlerin önüne geçerek risk analizi yapılmalıdır. Havayolu lashing hizmetinde profesyonel yaklaşım önemlidir. Uçağın çok uzun mesafeye gideceği hesaba katılmalı ve gökyüzündeki sürenin uzunluğuna bağlı olarak lashing faaliyeti titizlikle gerçekleştirilmelidir.

Havayolu lashing yük sabitleme faaliyetinde diğer ticari yollarda kullanılan sabitleme ve koruma mekanizmaları kullanılabilir. Özellikle paketleme, sandıklama, paletleme ve yük kemeri ile sabitleme sık sık kullanılabilir.

Havayolu lashing hizmetinde yük sabitlemenin kolay bir iş olmadığını ve kesinlikle profesyonel bir yaklaşımı zorunlu kıldığını söylemek mümkündür. İlk etapta her sektöre ait ürünler ayrı ayrı kümelere ayrılır. Bu noktada gıda ürünleri tekstil ile sanayi ürünleri mobil teknoloji ile karıştırılmaz. Her sektörün malı kendi içerisinde korunaklı bir sandıklama ve paletlemeye ihtiyaç duyar. Malın cinsi, boyutu, kütlesi, hacmi, kimyasal durumu ve katı mı sıvı mı oluşu yük sabitlemenin ana konusu haline gelmektedir.

Profesyonel ekibimiz, gelişmiş modern ekipmanlar ve yılların verdiği tecrübe, deneyim, bilgi ve birikim ile birlikte siz değerli müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunmaktayız. Eflatun Denizcilik olarak, hem yurtiçi hem yurt dışındaki faaliyetlerimizle ticaret yapan şirketlerin her zaman yanındayız. Bu çerçevede taşınan ürünlerin sağlıklı bir şekilde yerine teslim edilebilmesi  için yük sabitleme uygulamalarını en sağlıklı şekilde yerine getirmekteyiz.

bottom of page